Mainboard

Line Follower - płyta główna

Płyta główna Line Follower została zaprojektowana w sposób uniwersalny umożliwia to skorzystanie z różnych komponentów dodatkow na płycie znajduje się sekcja “uniwersalna” składająca się z dwóch diód świecących jak i uniwersalnego pola lutowniczego w rozstawie 2.54 do dowolnego wykorzystania. Budując “Line Followera” możemy wykorzystać wszystkie “sekcje, moduły” lub niektóre pominąć np. nie musimy korzystać z modułu IR, BlueTooth, Buzzera, zamiast nich możemy dobudować jakąś funkcjonalnośc na polu uniwersalnym.

Główne sekcje to:

  • sekcja zasilania
  • sekcja sterownika silników
  • sekcja mikrokontrolera
  • sekcja modułu komunikacji BlueTooth
  • sekcja modułu IR
  • sekcja Buzzer
  • sekcja rozwojowa

Sekcja zasilania

Odpowiedzialna za zasilanie naszego “Line Followera” budujemy ją na układzie LM22678 pozwala ustawić napięcie wyjściowe w zakresie 4.5 – 40V a wydajność prądowa wynosi 6A. Możemy też wykorzystać gotowe moduły zasilające zamiast budować własne zasilanie w końcu możemy zaprojektować swój własny układ zasilający.

Sekcja sterownika silników

Oparta jest na module TB6612FNG SparkFun, jest to dwukanałowy sterownik silników napięcie 15V i prąd ciągły 1,2A. Tak jak w przypadku sekcji zasilania możemy łatwo zmieniać moduły oparte na innych układach scalonych lub tranzystorach.

Sekcja mikrokontrolera

Gniazdo jest zaprojektowane pod standard Arduino Nano pasują do niego wszystkie orginalne płytki lub klony Arduino Nano dodatkowo możemy użyć płytki z procesorem STM32 Nucleo w wykonaniu według standardu Arduino Nano. Na płytce znajdują się zdublowany rząd pinów pozwalający na instalację płytki Arduino Nano z wbudowany 0.91’’ wyświetlaczem 128x32 SSD1306 IIC I2C przy użyciu tego modułu należy zwrócić uwagę, że linie procesora A4 i A5 wykorzystywane są do sterowania magistralą I2C.

Sekcja modułu komunikacji BlueTooth

Komunikacja rozwiązana jest za pomocą modułów HC-06, HC-05 można wykorzystać inne moduły które realizują transmisję szeregową.

Sekcja modułu IR

Składa się z diody IR pozwala sterować “Line Flowerem” za pomocą pilota TV, możemy oprogramować komendę START i STOP.

Sekcja Buzzer

Pozwala komunikować się za pomocą sygnałów dzwiękowych bardzo przydatna funkcja podczas zawodów kiedy “Line Folower” moiże informować że nastąpiła kalibracja czujników, swoja gotowość do startu etc.

Sekcja rozwojowa

Pozwala na budowę własnych modułów np. akcelometru, rejestratora wszystko zależy od Twojej inwencji.

MB
MB
MB
MB

Related Posts

Bluetooth

Line Follower - BlueTooth BlueTooth Komunikacja rozwiązana jest za pomocą modułów HC-06, HC-05 można wykorzystać inne moduły które realizują transmisję szeregową.

Czytaj więcej

Buzzer

Line Follower - Buzzer Buzzer

Czytaj więcej

Line follower - historia

I generacja Prace rozpoczeły się w lipcu 2023 roku (wakacje). Pierwsz konstrukcja oparta była na gotowym podwoziu zakupionym z Aliexpress.com za ok.

Czytaj więcej