Start w zawodach

Kiedy budujesz lub zbudowałeś swojego robota i chcesz wystartować w zawodach a nie za bardzo wiesz jak się do tego przygotować, i szukasz praktycznych wskazówek to TEN WPIS JEST DLA CIEBIE. Informacje podawane na stronach organizatorów zawodów na temat startu (organizatorzy zakładają że zdobędziesz tą wiedzę od kolegów) są skromne. Przeważnie podawane jest miejsce i termin zawodów, rozgrywane konkurencje jak i zamiesczany jest regulamin zawodów. Aby nasz start był jak najbardziej “owocny” (założył bym wariant minimum przejechanie trasy) potrzebujesz garść wskazówek taką nieformalną “kuchnię”. Po pierwsze - przeczytaj REGULAMIN ZAWODÓW, zawiera on komplet informacji (formalnych) na jakich zasadach będzie rozgrywana Twoja konkurencja. Przeważnie organizatorzy podchodzą dość luźno do drobnych niedociągnięć ALE NIE ZAWSZE MUSI BYĆ TO REGUŁĄ.

Przeczytaj regulamin zawodów a w razie wątpliwości skontaktuj się z organizatorami.

1. Zgłoś swój udział w zawodach

Zgłoś swój udział w zawodach nie zostawiaj tego na ostanią chwilę. Zgłoszenie udziału jest czynikim dopingującym w budowie robota, zgłoszenie przyjmowane jest przeważnie za pomocą formularza www lub poczty elektronicznej. Polub też media społecznościowe “zawodów” fb, Li, Instagram, X i śledź ich posty.

2. Pobierz regulamin zawodów i odszukaj swoją konkurencję “Line Follower”
  • Line Follower (Line Follower klasyczny)
  • Line Follower (Line follower z turbiną*)
  • Line Follower Enhanced (Line follower z przeszkodami)
  • Line Follower LEGO (do budowy uzyte są tylko klocki LEGO) *turbina - to przeważnie silnik z “śmigiełkiem” który poprawia docisk do podłoża.

Jeżeli jesteś początkujący najprawdopodobniej będziesz chciał wystartować w konkurencji (Line Follower klasyczny) czyli robot nie posiada turbiny nie omija przeszkód i porusza się po płaskim białym torze z czarnymi liniami przeważnie wykonanymi z czarnej taśmy izolacyjnej.

3. Znajdź w regulaminie wymagania techniczne dla Twojego robota

Poniżej wyciąg z regulaminów zawodów Robomticon (Warszawa), RobOn (Krosno), Sumo Challenge (Łódź) określające maksymalne wymiary robota i jego wagę. Budując robota musisz zachować odpowiednie parametry, podczas rejestracji organizatorzy sprawdzą czy Twoja konstrukcja spełnia wszystkie kryteria.

Robomticon (Warszawa)

  • Wymiary maksymalne robota to 300 mm szerokości i 300 mm długości. Zmiana wymiarów w trakcie przejazdu w celu ich przekroczenia jest niedozwolona.
  • Maksymalna waga robota wynosi 3 kg.

RobOn (Krosno)

  • Robot musi mieścić się w wymiarach 30 cm szerokości, 21 cm długości, oraz 30 cm wysokości.
  • Maksymalna waga robota jest nielimitowana.

Sumo Challenge (Łódź)

  • Główny obrys robota musi mieścić się na kartce formatu A4.
  • Waga jest nieograniczona.
4. Przygotuj swój mobilny warsztat

W zależności od konstrukcji swojego robota podczas zawodów będziesz potrzebował małego warsztatu aby usunąć ewentualne awarię lub zmienić konfigurację swojej konstrukcji. Co powinno znaleźć się w Twoim mobilnym warsztacie? Wszystko zależy od zakresu prac serwisowych, konfiguracyjnych w naszym znalazła się: ładowarka do akumulatorów, zestaw śrubokrętów, cążki, kombinerki, lutownica, miernik uniwersalny, laptop, komplet przewodów, zapasowe komponenty (czujniki linii, dodatkowy akumulator, kilka modułów Arduino Nano, moduły sterowników silników).

To co odróżnia zawodowców od amatorów to - szczotka do czyszczenia kół z taśmą samoprzylepną

Mobilny warsztat fot. M. Głowacki
Mobilny warsztat fot. M. Głowacki
5. Rejestracja biuro zawodów

W dniu zawodów w okienku czasowym bardzo często od godziny 7 do 9 zgłaszamy się z swoim robotem u organizatorów. Wypełniamy niezbędne dokumenty przygotowane przez organizatorów, oddajemy nasze roboty do weryfikacji gdzie będą sprawdzone ich wymiary jak i waga (zgodnie z regulaminem zawodów). Odbieramy kompletny pakiet startowy często wraz z nim kartę RFID potrzebną przy starcie.

Rejestracja zawodnika RoboMotion fot. Maciej Głowacki
Rejestracja zawodnika RoboMotion fot. Maciej Głowacki
7. Strefa przedstartowa (serwisowa)

Niektórzy organizatorzy zapewniają “strefę przedstartową” składa się ona z miejsca w którym możemy rozłożyć nasz mobilny warsztat jak i toru na którym można dokonać wielu przejazdów próbnych naszym robotem. Nikt nie pilnuje toru próbnego dlatego należy zachować podstawowe zasady kultury, uważać na innych zawodników aby nie doszło do przypadkowej kolizji i uszkodzenia robotów. Każdy z zawodników może dokonać nieskończonej ilości prób. Bardzo często organizatorzy zapewniają gorące jak i zimne napoje cherbatę kawę wodę i lekkie przekąski. Tutaj możemy przedyskutować z swoim zespołem strategię lub porozmawiać z innymi zawodnikami podglądnąć ich konstrukcje wymienić się kontaktami.

Strefa przedstartowa widok ogólny fot. M. Głowacki
Strefa przedstartowa widok ogólny fot. M. Głowacki
Strefa przedstartowa można coś zjeść RoboMotion fot. M. Głowacki
Strefa przedstartowa można coś zjeść fot. M. Głowacki
Strefa przedstartowa szybkie poprawki fot. M. Głowacki
Strefa przedstartowa szybkie poprawki fot. M. Głowacki
Strefa przedstartowa poprawki do PID fot. M. Głowacki
Strefa przedstartowa poprawki do PID fot. M. Głowacki
8. Start

Proponuje przyjąć strategia startu - startujemy z ustawieniami “łagodnymi” tak aby przejechać trasę a przy każdym następnym przejeździe staramy się zwiększać prędkość naszeg robota. Jeżeli jesteśmy już gotowi do startu udajemy się z naszym robotem na linię startu, zgłaszamy się do obsługi toru identyfikujemy się kartą RFID. Uruchamiamy naszego robota, robot przejeżdzjąc przez bramke startową automatycznie uruchamia się pomiar czasu dojeżdzając do bramki końcowej pomiar czasu zostaje zatrzymany. W niektórych zawodach mamy skończoną ilość prób na trasie zawodów inne dopuszczają nielimitowaną ilość przejazdów.

Tory startowe fot. M. Głowacki
Tory startowe fot. M. Głowacki
9. Wyniki, medale puchary

Robot który przejechał tor w najkrótszym czasie zajmuje I miejsce. Jeżeli je zajałeś to super pozostaje odebranie gratulacji dyplomu i ewentualnie nagrody. Jeżeli jedna zająłeś ostnie miejsce to też SUPER, zdobyłeś doświadczenie i przekroczyłeś próg w kótrym WYSTARTOWAŁEŚ W ZAWODACH to duże osiągnięcie - zbudowałeś swojego robota, wiesz co musisz poprawić.

Czasami bez medalu fot. M. Głowacki
Czasami bez medalu fot. M. Głowacki
10. Następne zawody

Wyciągnij wniosku, zmień konstrukcję - nie poddawaj się! Wiele zdarzeń przewidzaił już Murphy w swoich prawach:

  1. Jeżeli coś moze się popsuć, to z pewnoscią się popsuje.
  2. Jeżeli coś może się popsuć w wielu miejscach, to pierwsze uszkodzenie wystąpi tam, gdzie wyrządzi najwięcej szkody.
  3. Jeżeli przewidziałeś cztery możliwe awarie i zabezpieczyłeś się przed nimi, to natychmiast wydarzy się piąta, na która nie byłeś przygotowany.
  4. Sprawy pozostawione sobie samym zmieniają się ze złych na gorsze.
  5. Jeżeli wydaje się, że wszystko działa dobrze, to znaczy, ze coś przeoczyłeś.
Podsumowanie

Mam nadzieję że ten poradnik pomoże w pierwszym starcie. Moje uwagi:

  • jeżeli chcesz wystartować to kilka dni a co najmniej dzień przed Twój LneFollower musi być gotowy “sprzętowo”. Widziałem na zawodach kilka konstrukcji z różnych kategorii które były lutowane na stołach (dokańczane), przeważnie kończyło się to źle. Presja czasu zamieszanie stres - łatwo o pomyłkę która kończy się często zniszczeniem konstrukcji
  • wgrywanie oprogramowania to następny krytyczny element bardzo dobrym pomysłem jest uruchomienie komunikacji Bluetooth lub innej w celu modyfikacji parametrów algorytmu. W zależności od algorytmu będziemy chcieli modyfikować parametry PID prędkość początkową, parametry hamowania etc. Dobrze to zrobić za pomocą aplikacji na telefonie tablecie
  • jezeli startujemy w zawodach z ograniczoną liczbą prób warto zacząć od ustawień nie za bardzo agresywnych czyli nie ustawiamy prędkości na maksa a raczej zbliżoną do minimum, pozwoli nam to na ukończenie trasy
  • weź do swojego warsztatu mobilnego “co się da”, zawsze możesz skorzystać z pomocy współzawodników ale może się okazać że nie mają tego czego akurat potrzebujesz

Related Posts

cpu

Line Follower - cpu CPU

Czytaj więcej

Dress Code Thinking

Konferencja DRESS CODE THINKING to pierwsze wydarzenie rozpoczynającego swoją działalność FASHION START UP’A w ramach projektu Narodowego Centrum Badań i Rozwoju, PROGRAM OPERACYJNY WIEDZA EDUKACJA ROZWÓJ, Oś III Szkolnictwo Wyższe dla gospodarki i Rozwoju, działanie 3.

Czytaj więcej

Konferencja re/FORMA

Ubranie jako komunikacja wizualna. Prezentacja na międzynarodowej konferencji re/FORMA 17.01 2019. Akademia Sztuk Pięknych we Wrocławiu. Witchraft Lab przedstawił ideę projektowania w komunikowaniu się osób wykluczonych.

Czytaj więcej